Zelenka Lukáš

Lukáš Zelenka (* 5. října 1979v Praze) je český fotbalový záložník a reprezentant, který působí od roku 2012 v klubu1. SK Prostějov. Mistr Evropy hráčů do 21 let z roku 2002.

Klubová kariéra

Společně s Tomášem Rosickým byl považován za největší talent v dorostu Sparty Praha.[1]

V 17 letech odešel ze Sparty Praha do Anderlechtu, kde se však vůbec neprosadil. Vbelgické lize si tak více zahrál až v KVC Westerlo, jeho dalším angažmá. S tímto klubem v sezoně 2000/01 vyhrál belgický fotbalový pohár. Z KVC jej v létě 2001 za 26 milionů korun koupila opět Sparta Praha. Do základní sestavy se však probojoval až v roce 2003pod vedením trenéra Jiřího Kotrby. Ve Spartě získal dvakrát ligový titul (2002/03,2004/05) a dvakrát triumf v českém poháru (2003/04 a 2005/06 – ačkoli jaro 2006 už v klubu nebyl).

Na jaře roku 2006 přestoupil do týmu turecké ligy Manisaspor, kde se okamžitě stal jednou z opor týmu. Na podzim roku 2007 se Manisaspor dostal do finanční tísně a Lukáš Zelenka se stal pro klub příliš drahým. Rozvázal tedy smlouvu a na počátku roku 2008 opět přestoupil do belgického klubu KVC Westerlo.

V září 2009 se vrátil do ČR, přestoupil do klubu 1. FC Slovácko, kterému pomohl k záchraně v nejvyšší lize. Zde měl později spory s vedením klubu, na 9 měsíců byl vyřazen z kádru a tak v únoru 2011 odešel do maďarského týmu Honvéd Budapešť.[1] V prosinci 2011 se s Honvédem dohodl na ukončení kontraktu.

Od ledna 2012 je hráčem českého klubu 1. SK Prostějov.

Reprezentační kariéra

Lukáš Zelenka působil v mládežnických reprezentačních výběrech České republiky v kategoriích od 15 let.

Za český národní A-tým debutoval v kvalifikačním utkání proti Makedonii 8. června 2005, v němž český tým zvítězil 6:1. Na kontě má 3 reprezentační starty bez vstřeleného gólu.

Mistrovství Evropy hráčů do 21 let 2002

Zúčastnil se Mistrovství Evropy hráčů do 21 let v roce 2002 ve Švýcarsku, kde česká reprezentační jedenadvacítka vyhrála svůj premiérový titul, když ve finále porazila Francii na pokutové kopy.

V prvním zápase základní skupiny B 16. května prohrála česká reprezentace s Francií 0:2, trenér Miroslav Beránek nasadil Zelenku do druhého poločasu.19. května následoval zápas s Belgií konaný v Ženevě, Lukáš tentokrát odehrál první poločas, zápas skončil výsledkem 1:0 pro ČR. V posledním zápase skupiny proti Řecku nenastoupil, utkání dospělo k remíze 1:1.

semifinále 25. května narazil český výběr na tým Itálie a Lukáš šel na hřiště v 70. minutě za Jana Poláka. V 9. minutě prodloužení vstřelil Pospíšil zlatý gól na 3:2 a zajistil svému týmu účast ve finále.

Ve finále 28. května se ČR opět střetla s Francií. Tentokrát gól v řádné hrací době ani v prodloužení nepadl a musely rozhodnout pokutové kopy. Lukáš Zelenka hrál do 81. minuty a po skončení penaltového rozstřelu mohl slavit se spoluhráči titul. Zároveň to bylo poslední vystoupení mladého hráče za reprezentační tým do 21 let.