Šmicer Vladimír

Vladimír Šmicer (* 24. května1973 Děčín) je bývalý českýfotbalový záložník. Společně s Milanem Barošem se stal v roce 2005 prvním českým vítězem prestižní Ligy mistrů. V roce 2008 zvítězil v české anketě Fotbalista roku v kategorii Osobnost ligy.

Aktivní fotbalovou kariéru ukončil na podzim 2009 pro opakující se zdravotní problémy. Poté se stal manažerem české reprezentace, ve funkci působil až do neúspěšnékvalifikace na MS 2014 v Brazílii, kdy byl ještě před jejím koncem odvolán (v říjnu 2013). Na konci března 2014 přijal místo asistenta (resp. konzultanta) nizozemského trenéra Alexe Pastoora ve Slavii Praha, kterou vykonával do konce ročníku 2013/14.

Je ženatý s dcerou internacionála Ladislava Vízka Pavlínou. S ní má dceru Natálii a syna Jiřího.

Reprezentační kariéra

V roce 1993 nastoupil Vladimír Šmicer k jednomu utkání za společnou reprezentaciČeskoslovenska, 27. října 1993 se objevil v základní sestavě domácího kvalifikačního utkání proti Kypru a hrál až do 72. minuty, kdy byl střídán Jaroslavem Timkem. Československo vyhrálo v Košicích 3:0.

V letech 1995-1996 odehrál celkem 7 zápasů za českou reprezentaci do 21 let (4 výhry, 3 prohry) a vstřelil 4 góly.

Účast na vrcholových turnajích

• ME 1996 v Anglie – 2. místo
  • ME 2000 v Nizozemsku a Belgii – základní skupina
  • ME 2004 v Portugalsku – 3. místo

Střelecky nejvydařenější zápas v reprezentaci odehrál 17. prosince 1997 vKonfederačním poháru FIFA proti Spojeným arabským emirátům, vsítil celkem 3 góly v rozmezí 31. a 71. minuty (utkání skončilo jasným vítězstvím českého týmu 6:1).[6]

Celkem odehrál v letech 1995-2005 v A-mužstvu české reprezentace 80 zápasů (50 výher, 11 remíz, 19 proher) a vstřelil 27 gólů.

Trenérská a manažerská kariéra

Po ukončení aktivní hráčské kariéry v roce 2009 nastoupil na místo manažera české fotbalové reprezentace[3], skončil v říjnu 2013 po neúspěšné kvalifikaci na MS 2014 v Brazílii.[3][10]

Na konci března 2014 přijal místo asistenta nizozemského trenéra Alexe Pastoora veSlavii Praha, která bojovala o záchranu v Gambrinus lize.[11] Mělo jít spíše o pozici konzultanta.[12] V roli působil do konce sezóny 2013/14, kdy Slavia bojovala o setrvání v1. české lize (což se zdařilo).