Hašek Ivan

Hašek Ivan

Ivan Hašek (* 6. září 1963 Městec Králové) je bývalýčeský fotbalista a trenér, do července 2011 byl předsedou ČMFS a od července do poloviny října2009 byl i trenérem české fotbalové reprezentace.

Klubová kariéra

Svou kariéru začal v rodném Nymburce, kde nastupoval za místní klub ZOM Nymburk. Již ve 14 letech ale putoval do pražské Sparty. V roce 1981 poprvé oblékl dres A týmu. Do roku 1990, kdy odešel do francouzského Racingu, získal 6 ligových titulů spolu s hráči, jako byli Jan Stejskal, Jozef Chovanec, František Straka, Stanislav Griga, Michal Bílek,Václav Němeček či Tomáš Skuhravý. Další dva domácí tituly pak přidal po svém návratu v roce 1997 a 1998. V zahraničí působil ve francouzském Racingu Štrasburk, kterému pomohl k postupu do první ligy, a v roce 1994 odešel do Japonska, kde dvě sezóny působil v klubech Sanfrecce Hirošima a JEF United Ičihara. Pak se vrátil zpátky do Česka, kde ve Spartě ukončil svou hráčskou ligovou kariéru. Do roku 2005 pak hrál za klub SK Černolice.

Trenérská kariéra

Svou trenérskou kariéru začal Hašek ve Spartě a vedl si dobře. V letech 19992001, kdy působil na sparťanské lavičce, dovedl klub dvakrát k domácímu titulu. V sezóně 1999/00 dovedl klub do osmifinálové skupiny, o rok později skončila Sparta svou účast v Lize mistrů v základní skupině. Po vypršení dvouletého kontraktu ve Spartě odešel trénovat francouzský Štrasburk, ve kterém působil dříve jako hráč. S klubem, ve kterém působil například slavný paraguayský brankář José Luis Chilavert, se mu podařilo postoupit do nejvyšší francouzské ligy a v trenérské tandemu s Karlem Jarolímem přivedl do Štrasburku české hráče Davida Kobylíka a Václava Drobného. Pak odešel do japonskéhoVissel Kóbe, kde trénoval v roce 2004 a přivedl do japonského klubu i Pavla Horvátha.

Sezónu 2006/2007 strávil jako trenér francouzského celku AS Saint-Étienne. Od prosince2007 trénoval tým Al-Ahli Dubai ze Spojených arabských emirátů. Po neúspěšném vystoupení české reprezentace na Mistrovství Evropy v roce 2008 mu byla nabídnuta pozice trenéra české reprezentace, kterou však odmítl.

Poté, co se stal předsedou ČMFS, dal nabídku na post reprezentačního trenéra Karlu Jarolímovi. Ten nabídku odmítl, načež 7. července 2009 Hašek oznámil, že bude působit jako hlavní reprezentační trenér on sám.[8] V této funkci setrval až do 14. října téhož roku

V roce 2011 trénoval klub ze Spojených arabských emirátů Al-Ahli, od ledna do června 2012 saúdskoarabský Al-Hilal a od léta 2014 katarský klub Katar SC. Po 2 úvodních utkáních v katarské lize (porážky 0:5 a 1:3) byl z lavičky týmu Katar SC odvolán. V prosinci 2014 jej angažoval klub SC Fujairah ze Spojených arabských emirátů, tým převzal po Abdulwahabu Abdulqadirovi.

TOP